Jak pływanie wpływa na kondycję i sylwetkę?
Każdy rodzaj pływania to trening aerobowy, czyli taki, który dostarcza mięśniom niezbędnego tlenu do spalania energii. Pozwala także na modelowanie całej sylwetki, równocześnie nie obciążając w stawach tak jak inne ćwiczenia – podnoszenie ciężarów, bieganie czy jazda na rowerze. Dodatkowo, osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy mogą zdecydować się na takie specjalistyczne aktywności jak aqua aerobik czy aqua fitness.
Basen to nie tylko możliwość wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie i poprawiających krążenie czy pozwalających schudnąć, ale również dobroczynny wpływ na działanie całego układu oddechowego, a także korzystne oddziaływanie na serce i kręgosłup. Każdy styl pływacki ma coś pozytywnego do zaoferowania – klasyczny umożliwia zahamowanie lub spowolnienie niekorzystnych zmian, jakie mogą pojawić się w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa na skutek przemęczenia (przedźwigania) i wypadków. Pływanie tą techniką jest zalecane przez lekarzy dla osób walczących ze skoliozą. Żabka ma bardzo korzystny wpływ na rozwój wszystkich mięśni ciała, a przede wszystkim grzbietu i ramion, podobnie jak kraul. Dla rozluźnienia zbytnio napiętych mięśni zalecane jest pływanie grzbietem, które działa podobnie do masażu rozluźniającego.
Jak regularnie należy pływać, aby odczuć wszystkie te pozytywne zalety? O ile nie myśli się o karierze zawodowego pływaka, a chce się zadbać o swoją kondycję, wystarczy odwiedzanie basenu 3-4 razy w tygodniu i pływanie przez 30-40 minut podczas każdej z wizyty.
Basen to aktywność fizyczna, którą można uprawiać przez cały rok!
Jeśli ćwiczy się bieganie czy jazdę na rowerze, wówczas człowiek jest narażony na różne, zmienne warunki atmosferyczne. Najbardziej w chłodnych miesiącach, gdzie często treningom towarzyszy śnieg, deszcz i wiatr, co znacznie wpływa na ich komfort. Czasem sprawia to, że… po prostu odechciewa się treningu.
Na basenie można zawsze spodziewać się przyjemnej temperatury zarówno powietrza, jak i wody, a w wielu przypadkach istnieją także dodatkowe możliwości relaksu i nabrania kondycji – jacuzzi to wypoczynek przy jednoczesnym masażu ciała, z kolei sauna umożliwia jego nagrzanie, a przez to lepszą produkcję ciałek odpornościowych we krwi, które zwalczają wirusy i bakterie w organizmie. Oczywiście, nie wszędzie te dodatkowe opcje są dostępne. Jeśli jednak jest taka możliwość, warto skorzystać z sauny czy jacuzzi choćby raz na dwa tygodnie.
Nawet, gdy za oknem widać śniegi i panuje mróz, na basenie czy w saunie mamy pewność, że zawsze będzie miło i przyjemnie, a pływanie i ćwiczenia w wodzie przebiegają tak samo o każdej porze roku! W odróżnieniu od naturalnych akwenów wodnych, jak rzeki czy jeziora, woda w basenie ma odpowiedni poziom czystości oraz nie ma w niej żadnych śmieci ani ostrych kamieni, które mogłyby skaleczyć pływaka.
Akcesoria i stroje do pływania
Zdecydowanie się na regularne odwiedzane basenu w celach zachowania formy ma nie tylko zalety zdrowotne, ale również finansowe. O ile porządny rower do ćwiczeń potrafi sporo kosztować, tak samo, jak i profesjonalne obuwie biegowe, tutaj potrzebny jest tylko strój pływacki, np. top damski Funkita, czepek, klapki oraz ręcznik i niezbędne kosmetyki do pielęgnacji po wyjściu z wody (mydło, szampon, balsam do ciała, itp.). Również różnego rodzaju akcesoria pływackie dostępne zarówno dla mniej, jak i bardziej zaawansowanych pływaków i pływaczek, nie są dużym wydatkiem. Nie trzeba szykować się więc na duże koszty, gdy chce się nabyć takie pomagające w ćwiczeniach akcesoria jak deski do pływania, bojki, klipsy i zatyczki, akcesoria do doskonalenia techniki czy okulary pływackie.
Akcesoria neoprenowe - kiedy nam się przydadzą?
Osoby, które pływają nie tylko na basenie, ale również i biorą udział w różnego rodzaju zawodach amatorskich, decydują się na neopren. Dlaczego? Otóż materiał ten jest niezwykle lekki i nie utrudnia w żaden sposób poruszania się w wodzie, a zarazem skutecznie izoluje od chłodu. Stosowane są przede wszystkim podczas zawodów triathlonowych i pływackich w chłodniejsze dni. Zanim wejdzie się z nimi do naturalnego akwenu wodnego, warto przetestować je w basenie. To dobry sposób, aby przyzwyczaić do ich używania. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby akcesoriów neoprenowych używać dla własnego komfortu podczas regularnych wizyt na basenie. Neoprenowe są na przykład czepki pływackie jak Zerod czepek neoprenowy.
Suplementy dla pływaków
Aby treningi pływackie wypadały jak najlepiej, wskazane jest zażywanie odpowiednich suplementów. Istotne jest zwłaszcza białko wysokiej jakości, a także kreatyna - wśród jej licznych zalet znajduje się m.in. wpływ na szybkość budowy masy mięśniowej. Warto polecić także beta-alaninę, dzięki której stopniowo powiększa się wydolność i wytrzymałość mięśni. Dla uzupełnienia energii warto po treningu sięgnąć po baton energetyczny taki jak Go Energy Bar, który zapewni organizmowi dostarczenie łatwo przyswajalnych błonników i węglowodanów.
Ćwiczenia na basenie
Pływanie to nie jedyne formy ćwiczeń, jakie można uprawiać na basenie. Co więcej - aby skorzystać możliwości dawanych przez wodę, wcale nie trzeba umieć… pływać! Istnieje bowiem szereg ćwiczeń, dzięki którym można w skuteczny sposób wzmocnić kluczowe mięśnie ciała oraz dać mu naturalny masaż. Takie ćwiczenia to m.in. wykonywanie w wodzie ruchów nóg jak przy bieganiu lub marszu – pozwalają na wzmocnienie mięśni ud i łydek. Bardzo dobre efekty daje też wykonywanie przysiadów w wodzie, podskoków, a także gimnastyka związana z wykorzystywaniem krawędzi basenu jako podpórki – można wówczas wykonywać rowerki, nożyce i inne „klasyczne” pozycje gimnastyczne.
Warto zapoznać się z szerokimi możliwościami, jakie daje aqua fitness. Jest to sport wykonywany w wodzie, z którego zalet można korzystać niezależnie od płci i wieku. Jego zalety to pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychikę osoby ćwiczącej. Podobnie jak w przypadku klasycznych zajęć fitness, także tutaj wykonuje się treningi nie obciążające stawów. Mają one często formę tańca oraz ćwiczeń z wykorzystaniem specjalnych przyrządów.
Co ciekawe, w ramach zajęć aqua fitness można również uprawiać… kolarstwo w basenie. Istnieją ćwiczenia, w trakcie których jedzie się na rowerach stacjonarnych stojących w wodzie! Dlatego tego typu ćwiczenia są zalecane także dla rowerzystów oraz osób uprawiających kolarstwo.
O czym pamiętać, wybierając się na basen?
● Najlepsza pora pójścia na basen to dwie godziny po ostatnim posiłku.
● Nie można iść całkowicie na czczo – spowoduje to szybkie zmęczenie, ponieważ organizm zacznie spalać nagromadzone rezerwy
● Jeśli chlorowana woda basenu wywołuje u Ciebie podrażnienia, przemyj je po wyjściu sola fizjologiczną.
● Koniecznie zdezynfekuj stopy przed wejściem na basen – służą do tego specjalne niecki. Jeżeli masz na ciele plaster, usuń go przed wejściem do wody.
● Kobiety nie powinny korzystać z basenu w trakcie miesiączki.