Licencja triathlonowa – kto potrzebuje i jak ją zdobyć?

2023-05-02
Licencja triathlonowa – kto potrzebuje i jak ją zdobyć?

Okres wakacji to czas, gdy w Polsce organizowanych jest wiele zawodów triathlonowych. Przygotowujesz się do udziału w tego typu imprezach? Pamiętaj, że aby wystartować w wyścigu, potrzebny Ci będzie specjalny dokument, jakim jest licencja triathlonowa. Jeśli jeszcze jej nie masz, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, w jaki sposób ją uzyskać.

Spis treści wpisu:

Zawody triathlonowe w 2023 r. – jak się do nich przygotować?

Miłośnicy trójboju nie mają w tym roku powodu do narzekań. Kalendarz triathlonowy 2023 uwzględnia wiele ciekawych imprez, w których mogą brać udział nie tylko profesjonalni zawodnicy, lecz również amatorzy, którzy chcą spróbować swoich sił w tym wyjątkowo wymagającym wyścigu. Jeśli i Ty chcesz wystartować w zawodach, pamiętaj, że przyda Ci się nie tylko odpowiednie przygotowanie kondycyjne. By odebrać pakiet startowy, potrzebna Ci będzie jeszcze specjalna licencja triathlonowa. Do czego uprawnia taki dokument i w jaki sposób go uzyskać? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części naszego poradnika.

Czym jest licencja triathlonowa?

Licencja triathlonowa to specjalny dokument wydawany przez Polski Związek Triathlonu. Wspomniana wyżej organizacja sprawuje nadzór nad zawodami w trójboju organizowanymi na terenie kraju. Prowadzi również system licencyjny, w ramach którego pozyskuje środki niezbędne do finansowania swojej działalności statutowej. W ramach tego systemu organizacja wydaje specjalne dokumenty uprawniające do startu w imprezie. Początkowo musieli je posiadać wyłącznie profesjonalni zawodnicy triathlonu należący do klubów sportowych. Od 2018 r. taki wymóg obowiązuje jednak również zawodników indywidualnych..

Dlaczego warto mieć licencję triathlonową?

Regulamin wielu zawodów triathlonowych przewiduje, że warunkiem udziału w imprezie jest okazanie ważnej licencji. Osoby, które nie mają takiego dokumentu, nie będą w stanie odebrać pakietu startowego. Na wyrobienie licencji warto zdecydować się także z innych względów. Ważny dokument uprawnia bowiem do:

  • przeglądania materiałów edukacyjnych Polskiego Związku Triathlonu, takich jak newslettery czy webinary,
  • korzystania ze zniżek na kursy i szkolenia organizowane przez Polski Związek Triathlonu,
  • udziału, bez dodatkowych opłat licencyjnych, w imprezach partnerskich oraz niektórych zawodach zagranicznych.

Informacje na temat zwolnień z dodatkowych opłat przysługujących posiadaczom licencji, znajdziesz w regulaminie zawodów triathlonowych.

Licencja triathlonowa – jak ją kupić?

Polski Związek Triathlonu, we współpracy z podmiotami, które organizują zawody triathlonowe w na terenie kraju, przygotował dwa podstawowe typy licencji: jednorazową (dzienną) oraz roczną. Czym różnią się one między sobą? Ta pierwsza uprawnia do startu tylko w jednych zawodach. Aby ją uzyskać, należy skorzystać z aplikacji mobilnej PZTri, działającej na telefonach z systemem IOS lub Android. Niekiedy dokument można także wyrobić podczas zapisywania się na zawody. Pamiętaj jednak, że taka licencja triathlonowa będzie obowiązywała tylko podczas tej imprezy, na której ją wykupisz. Koszt wyrobienia dokumentu wynosi obecnie 20 zł.

Licencja roczna, jak wskazuje sama nazwa, jest z kolei ważna przez 365 dni od momentu jej wykupienia. Osoby, które posiadają taki dokument, mogą startować we wszystkich zawodach organizowanych we współpracy z PZTri w Polsce. Zyskują również dostęp do specjalnego programu partnerskiego, uprawniającego do korzystania ze zniżek dla członków Polskiego Związku Triathlonowego.

Jakie są wymagania, aby uzyskać licencję triathlonową?

Zawodnicy triathlonu, którzy chcą zdobyć licencję, powinni skorzystać ze wspomnianej wyżej aplikacji PZTri. Aby wyrobić dokument, należy założyć konto i uzupełnić dane osobowe. W przypadku licencji rocznej konieczne jest jeszcze przesłanie zdjęcia lub skanu aktualnych badań lekarskich, potwierdzających brak przeciwwskazań do udziału w zawodach. Po wykonaniu wszystkich tych czynności, konieczne będzie jeszcze dokonanie opłaty za wydanie dokumentu. Koszty wyrobienia elektronicznej licencji wynosi obecnie 80 zł. Za dokument w postaci plastikowej karty trzeba natomiast zapłacić 100 zł.

Nieco inne wymagania muszą spełnić zawodnicy triathlonu, którzy chcą otrzymać licencję dzienną. W ich przypadku nie ma bowiem konieczności przesyłania kopii aktualnych badań lekarskich. Logując się do aplikacji, muszą jedynie złożyć oświadczenie, że ich stan zdrowia umożliwia im udział w zawodach.

Zawody triathlonowe – niezbędne wyposażenie

Przygotowując się do udziału w trójboju, pamiętaj również o skompletowaniu odpowiedniego wyposażenia. Do podstawowych elementów, które przydadzą się każdemu, należą stroje triathlonowe oraz wygodne obuwie. Te pierwsze wykonane są zazwyczaj ze specjalnej dzianiny technicznej, która nie tylko zapewnia swobodę ruchów, lecz również skutecznie odprowadza wilgoć i szybko wysycha. Dzięki temu zapewnia wysoki komfort termiczny, niezależnie od warunków pogodowych. Kupując buty, warto z kolei postawić na modele biegowe, wyposażone we wzmocnione noski, które ułatwią jazdę na rowerze.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel