Ciemno, zimno, wieje, pada. Sezon kurtkowy – czas, start!

2021-12-22
Ciemno, zimno, wieje, pada. Sezon kurtkowy – czas, start!

Nadszedł ten czas w roku, kiedy wychodząc do pracy i wracając z niej, widzimy tylko ciemność... A trening trzeba wykonać pomimo niepogody! Nierozłącznym elementem jesienno-zimowych zmagań na dworze powinna być kurtka biegowa i to nie byle jaka. Najlepiej, jeśli spełni wszystkie nasze oczekiwania. Pomogę Ci wybrać odpowiedni model odpowiadający Twoim oczekiwaniom, aby każdy trening był dla Ciebie przyjemnością niezależnie od panujących warunków na zewnątrz.

Zacznę od modelu, który już opisywałem we wpisie "Piotr Różański & Ronhill Life Nightrunner Jacket". Kurtka do biegania Ronhill Nightrunner Jacket jest przeznaczona raczej na wczesnowiosenne i późnojesienne treningi. Jeśli jednak zależy Ci bardzo dużej ilości odblasków, warto się nią zainteresować.

ronhill kurtki biegowe

Skupmy się jednak na produktach sprawdzających się przez cały sezon jesienno-zimowy. Zacznę od moich dwóch ulubionych kurtek, czyli Tech Fortify Jacket, której przekrojową recenzję znajdziesz we wpisie "Różal & Ronhill Tech Fortify Jacket" oraz Gore-Tex Jacket. Tę drugą miała okazję testować Izabela i to w bardzo trudnych warunkach – przeczytaj tekst "Izabela z TriCentre & Ronhill Tech Gore-Tex Jacket".

Są to dwa flagowe modele od angielskiej marki Ronhill. Czołg i „Rudy 102”. Dwie kurtki biegowo, w których bezproblemowo poradzisz sobie w każdych warunkach atmosferycznych ze względu na ich pełną wodoodporność i bardzo dobrą oddychalność. W zależności od tego czy biegasz na wsi, czy w mieście, kurtka ma Ci towarzyszyć w najbardziej ekstremalnych warunkach. Osobiście wybierałbym je w kolejności: 1. FORTIFY 2. GORE-TEX.

kurtki do biegania ronhill

Kolejną kurtką, na trochę lepsze warunki (nie posiada kaptura i w ulewie może być problematyczna) jest Hyperchill Jacket. Wodoodporny materiał z przodu kurki chroni przed mżawką, a ciepłe rękawy i tył kurtki wykonany w technologii Prism (więcej o niej znajdziesz w porównaniu rękawiczek we wpisie "Rękawiczki Ronhill okiem biegacza") idealnie sprawdzą się wtedy, kiedy oczekujemy cieplejszej warstwy. Ta kurtka idealnie też sprawdzi się na co dzień jako druga warstwa, np. na bluzę czy też koszulę.

ronhill kurtki do biegania

Skupmy się teraz na trzech modelach kurtek do biegania od marki Compressport. Hurricane Waterproof 10/10, Hurricane Waterproof 25/75, Winter Insulated Jacket. Pokrótce opiszę je w wymienionej kolejności.

Hurricane Waterproof 10/10 to model wypuszczony w 2020 roku. Sukces, który odniósł, nakłonił szwajcarską markę do kontynuowania pracy nad nowymi kolekcjami. Cechuje się bardzo niską wagą, oddychalnością i wodoszczelnością na poziomie 10 000 jednostek Schrembera. Oznacza to, że ochroni przed lekkim deszczem i przepuszczalnością powietrza. Kurtka biegowa została zbudowana z myślą o idealnym przyleganiu do ciała, żeby pod spód nie dostawał się nawet najmniejszy podmuch. W cieplejsze dni spokojnie można zakładać ją na nagi tors bez obaw o przedostanie się wiatru. Po złożeniu zajmuje tak mało miejsca, że bezproblemowo możną ją schować w kamizelkę czy też pasie biegowy Compressport Free Belt Pro.

kurtki biegowe compressport

Model wyżej, czyli Hurricane Waterproof 25/75, to bardziej zaawansowana wersja kurtki 10/10. Jest także ultralekka i zajmuje mało miejsca. Wyróżnią ją to, że wodoszczelność została podniesiona do 25 000 jednostek Schrembera, co oznacza, że sprawdzi się nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych, a oddychalność na poziomie 75 000 jednostek sprawia, że pocenie się w niej prawie w ogóle nie istnieje (oczywiście, jeśli nie doprowadzimy do przegrzania). Tak samo jak wersja 10/10, spełnia warunki uczestnictwa w UTMB i co za tym idzie, jest przeznaczona nawet na bardzo trudne warunki.

compressport kurtki biegowe

Last but not least, - nowość od marki Compressport, Winter Insulated Jacket. Połączenie materiału z kurtki 10/10 (górna część oraz rękawy) oraz grubszego materiału na dole sprawia, że jest to najbardziej uniwersalny produkt na cały sezon jesień-zima. Połączenie materiału ciepłego i wodoodpornego jest na wysokości klatki piersiowej. Materiał nachodzi na materiał, dzięki czemu występuje drobna przestrzeń, przez którą dodatkowo odprowadzany jest nadmiar ciepła i potu. Pomimo zastosowanego ciepłego panelu, kurtka do biegania jest bardzo lekka i waży około 200 g dla rozmiaru M.

kurtki do biegania compressport

Podsumowanie

Wybór kurtki biegowej nie jest prosty, gdyż jest to produkt, który będzie towarzyszył nam przez co najmniej 2 sezony, a może i dłużej jeśli odpowiednio zadbamy o konserwację i pielęgnację. Jeśli potrzebujesz bardzo zaawansowanego produktu, zdecydowałbym się na Gore-Tex, Hurricane Waterproof 25/75 lub Winter Insulated Jacket. Dla osób chcących biegać cały sezon, oczekujących od kurtki przede wszystkim niezawodności idealnie sprawdzą się Tech Fortify Jacket oraz Hurricane Waterproof 10/10. Jeśli bardziej interesuje Cię bieganie w sezonie wiosna, lato, jesień, z czystym sumieniem polecam kurtkę Nightrunner Jacket. Świetnie się sprawdzi, jeśli pod spód ubierze się jakiś dobrze chroniący, długi rękaw np. bluza biegowa Winter Postural LS Top.

Tekst: Piotr „Różal” Różański

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel