Pacemaker – najlepszy pomocnik biegacza. Za co odpowiada na trasie?

2023-09-01
Pacemaker – najlepszy pomocnik biegacza. Za co odpowiada na trasie?

Na sukces w zawodach biegowych składa się wiele czynników. Wśród nich niebagatelne znaczenie mają motywacja, utrzymanie dobrego tempa oraz koncentracja uwagi. Z uwagi na powyższe zawodnicy, którym zależy na biciu życiowych rekordów, często decydują się skorzystać z pomocy innych, doświadczonych biegaczy. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, kim jest pacemaker oraz w jaki sposób może on pomóc Ci w osiąganiu kolejnych biegowych celów!

Spis treści wpisu:

Jak osiągnąć sukces w zawodach biegowych?

Choć bieganie uważane jest za sport „dla wszystkich”, to jednak osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie wymaga solidnych przygotowań. Wiedzą o tym doskonale osoby startujące na długich dystansach. Dobre buty do biegania w terenie i motywacja to jeszcze nie wszystko. Uzyskanie dobrych rezultatów, zależy jeszcze od wielu innych, powiązanych ze sobą czynników, takich jak chociażby przygotowanie treningowe, utrzymanie właściwego tempa podczas biegu i radzenie sobie z kryzysami, jakie często pojawiają się na końcowych odcinkach trasy. Biegacze, którzy chcą ukończyć wyścig w określonym czasie oraz poprawić swoje umiejętności, nierzadko decydują się na trening z pacemakerem, potocznie zwanym również „zającem” czy „balonikiem”. Kim dokładnie jest ta osoba i dlaczego warto korzystać z jej pomocy?

Kim jest pacemaker?

Pacemaker to inaczej pomocnik biegacza. Osobę pełniącą tę funkcję podczas zawodów, łatwo odróżnić od innych zawodników. Jej wyróżnikiem są nie tylko baloniki przyczepione do plecaka, lecz również charakterystyczny strój (koszulka i spodenki do biegania z logo organizatora maratonu). Na pacemakerów wybierane są osoby z dużym doświadczeniem, które są w stanie utrzymać określone tempo podczas pokonywania dłuższych dystansów. Dzięki temu zawodnicy biegnący w towarzystwie „zająca” nie muszą koncentrować się na kontrolowaniu prędkości.

Tyle teorii. W praktyce pacemakerzy pełnią w zawodach biegowych wiele innych funkcji. Dla niektórych biegaczy są oni trenerami, którzy dbają o to, by dotrzeć do mety w ściśle określonym czasie. Dla innych mogą okazać się z kolei najlepszym ratunkiem na utrzymanie motywacji do ukończenia wyścigu. Jedno jest jednak niezmienne – Ci, którzy mieli okazję spróbować biegania w towarzystwie „zająca”, często nie wyobrażają już sobie innej formy udziału w zawodach.

Przeczytaj również: 8 rzeczy, których potrzebuje każdy maratończyk

Rola pacemakera podczas zawodów biegowych

To, jaką funkcję będzie pełnił pacemaker w zawodach biegowych, w dużym stopniu zależności od potrzeb grupy, której towarzyszy. Najczęściej jednak wskazuje się na trzy jego podstawowe zadania. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

Utrzymanie stałego tempa

Dbanie o utrzymanie właściwego tempa to podstawowa funkcja „zająca”. Stąd zresztą wywodzi się jego nazwa – wyraz pacemaker powstał bowiem z połączenia dwóch angielskich słów (pace – tempo oraz maker – twórca). Jak to wygląda w praktyce? Biegacze, którzy podczas maratonu decydują się na start z pacemakerem, przez większość wyścigu biegną z prędkością narzuconą przez pomocnika. Dzięki temu na końcowym odcinku wyścigu mają jeszcze rezerwy, by nieco przyspieszyć i przekroczyć linie mety w określonym czasie.

Motywacja i wsparcie

Wielu doświadczonych maratończyków wskazuje również, że pacemaker może pomóc pokonać kryzys, z jakim nierzadko mierzą się biegacze po przekroczeniu 35. kilometra. Zawodnicy, którym zaczyna brakować motywacji, mogą bowiem skupić się na tym, by dotrzymać kroku „zającowi”. To z kolei pozwala im nie tylko ukończyć maraton, lecz równie często osiągnąć wymarzony wynik.

Pomoc w osiąganiu celów

Bieganie z „zającem” to również świetna forma treningu. Pacemaker, ze względu na swoje bogate doświadczenie, może okazać się fantastycznym mentorem, który pozwoli wykryć błędy techniczne, nauczyć się kontrolować prędkość oraz poprawić kondycję i wydolność organizmu. Pomocnik to również osoba oddana grupie. Jego celem nie jest bowiem bicie kolejnych rekordów. Zamiast tego, koncentruje się na tym, by pomóc innym, często mniej doświadczonym zawodnikom osiągnąć biegowe cele.

To może być dla Ciebie interesujące: jak przygotować się do półmaratonu?

Jak zostać pacemakerem?

By zostać pacemakerem, należy wziąć udział w rekrutacji ogłaszanej przez organizatorów maratonu na kilka tygodni przed startem zawodów. Na angaż mogą liczyć osoby z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem biegowym oraz udokumentowanymi wynikami. Równie ważne są predyspozycje. Pacemaker powinien wykazywać się dobrą znajomością trasy tak, by podczas podbiegów był w stanie odpowiednio wyregulować tempo zespołu. Przydadzą się również charyzma i umiejętności interpersonalne – dzięki nim „zając” będzie w stanie skutecznie zagrzać innych biegaczy do walki.

Jak przygotować się do zawodów? Pacemakerzy biorący udział w maratonie zazwyczaj otrzymują od organizatora pakiet sportowy, na który składają się strój oraz gadżety z logo sponsora. Jeśli zamierzasz startować w roli „zająca”, przyda Ci się również pas biegowy lub plecak do biegania. Wymienione wyżej akcesoria możesz wykorzystać do przyczepienia baloników i chorągiewek tak, by przez cały wyścig nie trzymać ich w dłoni.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel