Dałeś się namówić na pierwszą trekkingową wyprawę, ale nie do końca wiesz, jak się do niej przygotować? Spokojnie. W naszym poradniku przeprowadzimy Cię krok po kroku po procesie tworzenia ekwipunku, planowania trasy i dobierania odpowiedniego treningu.
Spis treści wpisu:
- Krok pierwszy: zacznij trening już teraz!
- Krok drugi: wygodne buty to podstawa
- Krok trzeci: skompletuj ekwipunek trekkingowy
- Krok czwarty: wybierz odpowiednią trasę
- Krok piąty: mądrze zaplanuj plecak na wędrówkę
- Pierwsza wyprawa trekkingowa. Czas ruszyć w drogę!
Krok pierwszy: zacznij trening już teraz!
Weekendowy trekking górski, wyjazd jednodniowy, a może dłuższa wyprawa? Odpowiednie przygotowanie do wędrówki to bez wątpienia jeden z najważniejszych etapów, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się krajobrazowymi widokami. Przygotowanie w góry potraktuj więc bardzo poważnie i w pierwszym kroku dobierz szlak pod swoją kondycję, a także własne umiejętności.
Trekking dla początkujących to trasy z umiarkowanym przewyższeniem, czasem oraz dystansem, jednak ostateczny wybór celu wyprawy trekkingowej powinien uwzględniać zarówno Twoją formę oraz kondycję fizyczną, jak i również predyspozycje – pewność kroku czy brak lęku wysokości.
Nawet, jeśli decydujesz się na trasę o niższym poziomie trudności, do jej pokonania potrzebujesz odpowiedniej sprawności. Konieczne więc będzie przygotowania mięśni oraz stawów do aktywności, a także organizmu do wysyłku podejmowanego na określonej wysokości. Doskonałym wstęp do chodzenia po górach będą bez wątpienia spacery – przed pierwszą wyprawą trekkingową pozwiedzaj więc swoją okolicę i stwórz podstawy tlenowe do aktywnego górskiego treningu.
W przypadku bardziej wymagających tras konieczne może być dodanie siłowni do swojego planu treningowego. Tam warto praktykować bieganie na bieżni z uwzględnieniem różnego poziomu nachylenia - takie ćwiczenia będą idealną symulacją warunków, które zastaniesz na szlakach, a także odpowiednio przygotują Twoje ciało do górskiej wyprawy. Dodatkowo, warto również wzmocnić mięśnie całego ciała przez ćwiczenia siłowe. Musisz liczyć się z tym, że plecak trekkingowy może ważyć nawet kilkanaście kilogramów, dlatego Twoje mięśnie muszą być przygotowane na taki ciężar.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co kryje się pod pojęciem wyprawy trekkingowej, a także jakie są jej rodzaje? Szczegółowe informacje znajdziesz na naszym blogu – zapraszamy do artykułu Czym jest trekking?
Krok drugi: wygodne buty to podstawa
Niezależnie od tego czy jesteś osobą początkującą, czy też zaawansowanym turystą górskim, wygodne buty trekkingowe znane także pod nazwą butów outdoor to absolutna podstawa – wyprawa trekkingowa w klapkach, tenisówkach, balerinach czy też innych butach z płaską podeszwą to nie tylko brak komfortu, ale także większe ryzyko urazu.
Czym więc kierować się podczas zakupu idealnych butów pod trekking dla początkujących? Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, aby wybrane obuwie zapewniało Ci wygodę, było sznurowane, miało antypoślizgową podeszwę z bieżnikiem, a także było nieprzemakalne.
Pogoda i warunki w górach mogą się bardzo szybko zmienić – to, że na początku szlaku zastaniesz piękną słoneczną aurę, nie oznacza, że w trakcie wyprawy trekkingowej nie będzie śliskich kamieni, błota czy też innej mokrej powierzchni. Większość szlaków pod trekking górski to też różna nawierzchnia i kąt nachylenie – kamyczki i kamienie, trasa leśna, a także momentami asfalt czy też trawa, podejście w górę oraz schodzenie.
Idealne buty górskie pod trekking dla początkujących cechuje więc:
- antypoślizgowa podeszwa, która zapewnia odpowiednią amortyzację dla stopy, gwarantuje komfort nawet na kamiennych i skalistych trasach, a także znacząco zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się na mokrej nawierzchni. Dodatkowo, podeszwa butów pod trekking górski powinna być wyposażona w bieżnik – wgłębienia i wypustki, które zwiększają przyczepność do różnych rodzajów nawierzchni;
- hydrofobowe membrany – buty pod wyprawę trekkingową powinny być nieprzemakalne. Ochrona przed wodą i deszczem to zbawienie nie tylko podczas zmiennych warunków atmosferycznych, ale także porannej wędrówki z rosą na trawie czy też w miejscach słabo nasłonecznionych, w których mimo słonecznej pogody mogą pojawić się kałuże. Wybierając buty pod trekking dla początkujących, warto postawić na obuwie jak najbardziej uniwersalne, a te wykonane z hydrofobowych materiałów właśnie takie jest;
- wysoka bądź niska cholewka – buty outdoor poniżej kostki to obuwie, które rekomenduje się pod krótkie wyprawy trekkingowe po mało wymagającym terenie (wędrówki po równinach, dolinach czy też niższych partiach górskich). Drugim rodzajem są buty z wysoką cholewką, która stabilizuje staw skokowy, a także pełni rolę ochrony przed urazami i skręceniem. Jeżeli wiesz, że na wybranym szlaku mogą pojawić się kamienie, rumowiska skalne czy też planujesz dłuższą wyprawę trekkingową z dużym plecakiem, to bez wątpienia powinieneś wybrać buty outdoor z wysoką cholewką;
- sznurowanie – odpowiednie buty trekkingowe to te ze sznurówkami. Umożliwiają one dopasowanie obuwia do różnego rodzaju stopy, a także zapewniają stabilizację w kilku punktach. Buty pod trekking górski ze sznurówkami to maksymalna wygoda, komfort i bezpieczeństwo;
- brak ucisku w okolicach palców – buty outdoor powinny odpowiednio chronić całą stopę – podczas zakupu pierwszych butów trekkingowych warto zwrócić uwagę również na ilość miejsca na palce i brak ucisku w tym obszarze stopy. Jest to szczególnie ważne zarówno w kwestii uniknięcia niekomfortowego bólu podczas dłuższych wypraw trekkingowych, jak i w celu uchronienia się przed schodzącymi paznokciami. Wybierając komfortowe buty pod trekking górski, należy również uwzględnić pewien zapas na skarpetkę oraz fakt, że podczas wędrówki stopa może lekko spuchnąć – kupując buty trekkingowe, wybierz więc obuwie o jeden rozmiar większe, niż zazwyczaj nosisz.
Ważną sprawą, oprócz odpowiedniego doboru butów outdoor, jest także zakup właściwych skarpetek, które odgrywają równie ważną rolę co samo obuwie. Brak odcisków, bolesnych otarć, wygoda, a także dobra termoregulacja – skarpetki powinny być wyższe od cholewki butów trekkingowych, a także posiadać ściągacze, które utrzymują materiał na miejscu oraz zmniejszają ryzyko obtarć. Należy również pamiętać o rozchodzeniu zakupionego obuwia – jeszcze raz rekomendujemy więc przygotowanie do wędrówki w postaci spacerów.
Więcej o wyborze obuwia trekkingowego przeczytasz w artykule: Jak wybrać idealne buty trekkingowe dla siebie?
Krok trzeci: skompletuj ekwipunek trekkingowy
Jako osoba rozpoczynająca przygodę z trekkingiem górskim raczej nie masz garderoby przepełnionej specjalistycznym sprzętem i outdoorową odzieżą – jednak bez obaw, będziesz ją kompletował wraz z planowaniem kolejnych wypraw.
Wybierając się na pierwszy trekking górski, potrzeba Ci będzie wygodna odzież niekrępująca ruchów. Dobrą opcją jest ubranie się na tzw. „cebulkę” - na szczycie, grani czy też po prostu w wyższych partiach na pewno będzie chłodniej niż na dole. Twój ekwipunek trekkingowy powinien więc obejmować:
- wygodne spodnie oraz przewiewną koszulkę – na pierwszy trekking ubierz się po prostu na sportowo, unikaj jednak odzieży bawełnianej, która szybko chłonie wodę i wolno schnie, co naraża Cię na dyskomfort, a także szybsze wychłodzenie. Szczególnie w przypadku koszulek postaw na odzież sportową wykonaną, np. z poliestru, który charakteryzuje się właściwościami hydrofobowymi. Polecana jest przede wszystkim dedykowana odzież trekkingowa, która zapewni komfort, osłoni przed wiatrem i deszczem, a także będzie odpowiednia na zmienne warunki atmosferyczne;
- kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa;
- softshell lub polar, które przydadzą się w obecnym okresie jesiennym;
- osłonę na głowę – w okresie letnim zabierz czapkę, chustę lub kapelusz, w pozostałych porach roku miej zawsze ze sobą cieplejszą czapkę, która ogrzeje i osłoni przed wiatrem;
- bielizna termoaktywna – jest ona szczególnie polecana w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym. Przy ubieraniu się „na cebulkę” to właśnie bielizna termoaktywna jest pierwszą warstwą, która zapewnia skuteczną wentylację i odprowadzanie wilgoci, a także zwiększa komfort;
- odpowiedni plecak z możliwością regulacji pasów – umożliwia dopasowanie plecaka pod Twój wzrost. Ważnym elementem plecaka jest również pas biodrowy, który odpowiada za odciążenie pleców (ciężar rozkłada się wówczas pomiędzy nogami a ramionami), odpowiednią stabilizację, a także większy komfort podczas wyprawy trekkingowej. Pod trekking górski rekomenduje się również plecaki z usztywnieniem – przedmioty, które znajdują się w plecaku, nie wbijają się wtedy w plecy, a co więcej usztywnienie dba także o prawidłową postawę.
Krok czwarty: wybierz odpowiednią trasę
Wybierając cel wyprawy trekkingowej, uwzględnij swoją kondycję fizyczną, porę roku, pogodę, a także pamiętaj, że podany czas na mapie, znakach czy też w aplikacji jest uśredniony i doliczyć należy do niego zarówno chwilę na odpoczynek, jak i również przerwy na… pamiątkowe zdjęcia. Szacunkowo można przyjąć, że średnio 1 km przechodzi się w ciągu 15 min, każde podejście 100 m to około 10 minut, a zejście 100 m około 5 minut, jednak jest to sprawa indywidualna – są tacy wędrowcy, którzy zrobią to zarówno znacznie szybciej, jak i wolniej.
W przypadku trekkingu dla początkujących polecamy także dobierać trasy z możliwością alternatywny – krótszego zejścia czy też z opcją przerwania wędrówki, a także popularne trasy, na których znajdują się schroniska. Są to miejsca, w których można odpocząć, zakupić jedzenie i picie, a także uzyskać potrzebną pomoc.
Przy trekkingu górskim w porze jesienno-zimowej sprawdź także godzinę zachodu słońca – najlepiej, aby do tej pory być już bezpiecznie na dole przy parkingu czy też przystanku autobusowym albo w przypadku kilkudniowej wyprawy trekkingowej przy schronisku lub innym miejscu noclegowym.
Krok piąty: mądrze zaplanuj plecak na wędrówkę
Nie jest to proste zadanie. Co więcej, plecaki i torby trekkingowe oprócz możliwości regulacji, dodatkowego pasa biodrowego, a w niektórych modelach również piersiowego, usztywnionych pleców cechują także dodatkowe kieszenie i przegródki na różne niezbędne przedmioty, które aż proszą, aby coś w nich schować.
Wygodny plecak pod trekking górski to taki, który ma mniejszą kieszonkę na dokumenty, przegrodę na jedzenie i odzież, dodatkowe kieszonki z boku na kijki czy też wodę, jak i dedykowaną przegrodę na bukłak. Wyróżnia się także modele pod dłuższe wyprawy trekkingowe, które posiadają również pasy pod śpiwór, karimatę czy namiot, a także pokrowiec przeciwdeszczowy. Dla osób, które szukają plecaka pod pierwszą wyprawę trekkingową, polecamy jednak głównie skupić się na pojemności, a także wyposażeniu w pas biodrowy. Dla krótkich jednodniowych trekkingów górskich wybierz plecaki o pojemności 20-30 litrów, na dłuższe wycieczki około 40-80 litrów.
Pierwsza wyprawa trekkingowa. Czas ruszyć w drogę!
Trekking górski to możliwość napawania się pięknem przyrody, podziwiania magicznych krajobrazów, sposób na odstresowanie, a także wzmocnienie swojej kondycji fizycznej. Chcąc jednak odpowiednio przygotować się do wędrówki, należy zadbać zarówno o trening i odpowiednie rozplanowanie trasy wyprawy trekkingowej pod swoje możliwości, jak i właściwe obuwie, odzież, plecak oraz akcesoria, które zapewnią wygodę i bezpieczeństwo. Wyposaż się więc w niezbędny ekwipunek i rozpoczynaj górską przygodę jak najszybciej!