Filip z TriCentre & Altra Escalante 2.0

2020-07-31
Filip z TriCentre & Altra Escalante 2.0

Marka Altra przebojem wdarła się na polski rynek. W dynamicznym tempie zyskała rzeszę fanów i staje się coraz popularniejsza wśród biegaczy, jednak dla wielu wciąż pozostaje zagadką. Poniższy tekst to recenzja jednego z ich najbardziej popularnego modelu przeznaczonego na asfalt – buty biegowe Altra Escalante 2.0. O test pokusił się znany i lubiany Filip Ł. (bo RODO) z TriCentre.

Opis techniczny producenta

Escalante 2.0 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych modeli szosowych marki Altra. Buty do biegania są przeznaczone na asfalt oraz inne twarde nawierzchnie typu kostka czy bruk. Posiadają sztandarowe technologie, czyli Balanced Cushioning, FootShape oraz podeszwę wykonaną z pianki Ego. Waga buta w rozmiarze 44.5 to 224 g. Grubość podeszwy to 24 mm na całej jej długości. Cholewka wykonana została technologii knit. Oznacza to, że została utkana z jednego kawałka materiału/nici. Biorąc pod uwagę grubość podeszwy, producent stawia go w kategorii umiarkowanej amortyzacji. Buty biegowe Escalante 2.0 będą optymalnym wyborem dla biegaczy ze stopą neutralną.

altra buty do biegania

Pierwsze wrażenie

Buty do biegania już po wyjęciu z pudełka intrygują swoim wyglądem. Prezentują się jak model, który można używać przede wszystkim na co dzień. Sprawiają wrażenie butów nadających się zarówno na maraton, jak i obiad w restauracji po jego ukończeniu. Model urzeka prostotą i minimalizmem. Brak tu wyszukanych kosmicznych technologii i systemów. Po wzięciu do ręki jestem zaskoczony jego naprawdę niską wagą. Cholewka i zapiętek swobodnie poddają się naciskowi palca. Wnętrze jest miękkie, w okolicy pięty umieszczono gładką wyściółkę. Język i sznurowanie to dobrze spasowany układ tworzący spójną całość pozwalający na precyzyjne i mocne zawiązanie buta.

buty biegowe altra

Buty biegowe Altra Escalante 2.0 – cholewka

Cholewka prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Na pierwszy rzut oka zbliżona jest do materiału znanego z Nike Flyknit przez Altra określonego jako Engineered Knit. Wykonana jest z jednego kawałka materiału i tworzy jedną, spójną płaszczyznę. W porównaniu do modelu 1.5 materiał ten jest dużo bardziej gęsty, zbity i sprawia wrażenie mocniejszego. W okolicy pięty śródstopia został widocznie pogrubiony, dzięki temu pewnie i mocno trzyma stopę. Niewątpliwym plusem konstrukcji takiej konstrukcji jest jej przewiewność. Ze względu na duże oczka w materiale powietrze krąży swobodnie i nawet podczas bardzo ciepłej pogody buty do biegania nie powodują „gotowania się” stopy wewnątrz.

Cholewka wykonana została z uwzględnieniem anatomii stopy, zgodnie z ideą marki Altra, czyli technologią FootShape. Węższa z tyłu, dobrze oplata i trzyma piętę i okolice śródstopia i podobnie jak stopa rozszerza się ku przodowi. Palce leżą swobodnie, więc biegacz zyskuje więcej dużo miejsca w bucie. Uczucie jest podobne do stania boso na podłożu. Nie występuje, znane z butów niektórych marek, uczucie ściskania boków, przodu stopy i palców.

buty do biegania altra

Podeszwa

Jak w każdym bucie marki Altra występuje tu zerowy drop nazywany przez producenta technologią Balanced Cushioning. Przeciwnie do 99% obuwia na rynku, gdzie 0 dropu łączy się z minimalizmem i brakiem amortyzacji, Altra serwuje to w rozsądny i bezpieczny dla stawów sposób. Podeszwa o grubości 24 mm wykonana z pianki Ego zapewnia niezbędną amortyzacje i ochronę przed wstrząsami, a jednocześnie pozwala na naturalny ruch stopy i prawidłową technikę biegu. Buty do biegania mocno wymuszają bieganie ze śródstopia, co może być uciążliwe dla biegaczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z zerowym dropem.

Na uwagę zasługuje również pianka Ego, która jest po prostu super! Miękka i sprężysta, jednak na tyle twarda, że zapewnia dynamiczne odbicie. Moim zdaniem, Escalante 2.0 jest średnio miękkim butem. Wystająco miękkim aby było wygodnie i komfortowo, ale nie na tyle, by pozbawić go dynamiki i wyścigowego pazura.

Podeszwa jest elastyczna, swobodnie pracuje w każdej płaszczyźnie proporcjonalnie do jej grubości. Jest to szczególnie ważne w butach z zerowym dropem, gdyż bieganie ze śródstopia angażuje dużo więcej mięśni stopy, a pozbawiona wszelkiego rodzaju plastików, wzmocnień i innych przesztywnień, wpływających na naturalny ruch stopy, pozwala na płynne i niczym nieograniczone przetaczanie stopy po podłożu oraz zapewnia komfort.

altra escalante

Buty biegowe Altra Escalante 2.0 – waga

224 gramy w rozmiarze 44.5 stawia ten model w lekkiej kategorii co czujemy już, biorąc but do ręki. Na stopach jest tylko lepiej, ponieważ buty do biegania są praktycznie niewyczuwalne, a jeśli nawet, to jego waga jest ostatnią rzeczą, o jakiej można pomyśleć. Niska waga idealnie wpisuje się ogólną koncepcję buta i ideę naturalności. Widać, że został przemyślanie zaprojektowany jako jedna całość a nie oddzielne elementy.

escalante altra

Amortyzacja

Producent pozycjonuje Escalante 2.0 w kategorii umiarkowanej amortyzacji. Co to oznacza? Dla każdego, oczywiście, będzie to indywidualna sprawa. Jednak 24 mm pianki Ego przy poprawnej technice biegu zapewniają, według mnie, niezbędną amortyzację zarówno przy codziennych treningach, jak i startach, np. w maratonie. Osobiście, ważąc w granicach 70-73 kg, nie odczułem braku amortyzacji podczas biegania w nich tylko po twardej nawierzchni takiej jak chodniki i ścieżki.

altra escalante 2.5

Przeznaczenie

Te buty biegowe Altra są niezwykle uniwersalne. Mimo niskiej wagi i dość cienkiej podeszwy dobrze sprawdzi się jako but treningowy – oczywiście, u osób, które biegają ze śródstopia i mają już doświadczenie z modelami pozbawionymi dropu. Osobiście postawiłbym na niego przy dłuższych dystansach od 10km do maratonu. Dla części osób jako typowa startówka może być ciut za miękki. Wtedy warto zwrócić uwagę na jego szybszego brata, czyli Escalante Racer cechującego się większą twardością podeszwy.
Nie można zapominać też o jego casualowym zastosowaniu. But aż się prosi o założenie go na wyjście na miasto czy plenerowe piwo ze znajomymi.

escalante 2.5 altra

Moje wrażenia

Escalante 2.0 to mój ulubiony but z oferty Altra, w jakim miałem przyjemność biegać, jednak jest jedno „ale”. Mnie, personalnie, ciężko w nim biegać wolno, ponieważ aż się prosi o szybsze bieganie i biegając wolno, po prostu czuję w nich dyskomfort. Jest to superbut na szybsze treningi, biegi ciągłe czy interwały. Aby na dobre zaprzyjaźnić się i zakochać w Escalante, należy „docisnąć” – im szybciej biegniemy, tym wrażenia z biegu są lepsze i but okazuje się jeszcze lepszy.

W Altra Escalante biega się naturalnie. Rozumiem przez to, że stopa pracuje tak, jak powinna. Nie jest ograniczana przez żadne plastiki czy kosmiczne systemy w podeszwie. Buty do biegania są bardzo komfortowe i wygodne. Szerszy przód zapewnia stopie i palcom swobodę oraz niezbędny luz nawet przy dłuższym biegu w upale, gdy stopa znacząco puchnie. Zerowy drop to niewątpliwie jego znaczący atut. Przy poprawnej technice biegnie się komfortowo i płynnie. Podeszwa zapewnia dynamiczne wybicie, a niska waga idealnie dopełnia całość.

Tekst: Filip z TriCentre
Zdjęcia: Piotr Różański - Jak nie biegam to pstrykam

escalante 2.5 tricentre

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel